
Menu
3071 Trafalgar Road 1603, Oakville, ON L6H 8C6



Login Required
Create an account or to view all Images.
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$2,650
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Experience Luxury Living in this Brand-New 2 Bedroom, 2 Bathroom Penthouse-Level Suite at North Oak by Minto, Offering Abundant Natural Sunlight. *Beautiful City View & Pond View* and** Spacious, Private, Elevator-close parking spot with no door-dent risk **. Upgraded kitchenisland and Vinyl flooring throughout with Smart Home Features and more. Don't miss out onthis amazing unit ! July 15, 2026 Occupancy.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | "In-Suite Laundry" |
| Pool Features | |
| Exposure | North East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Flat) | 2.5 X 2.45 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 3.06 X 2.74 m |
|
| Living Room (Flat) | 6.28 X 3.06 m |
|
| Dining Room (Flat) | 6.28 X 3.06 m |
|
| Kitchen (Flat) | 6.28 X 3.06 m |
|
Broker: CENTURY 21 NEW CONCEPTMLS®#: W13165792
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type