
Menu
3079 Trafalgar Road 304, Oakville, ON L6H 8C5



Login Required
Create an account or to view all Images.
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$2,400
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
High-speed internet and smart community services included in the rent. The best value! Welcome to North Oak Tower by Minto Communities - thoughtfully designed 2-bedroom, 1-bath suite offering 731 sq.ft. of stylish indoor living plus a private 48 sq.ft. balcony. This modern unit features an open-concept kitchen with quartz countertops, a large island, and stainless steel appliances, seamlessly connected to the bright living area. Enjoy premium finishes, in-suite laundry, and generous closet space. Located in the heart of Oakvilles Core, you're steps from parks, trails, grocery stores, Walmart, restaurants, and minutes to Oakville Trafalgar Memorial Hospital. Easy access to GO Transit, major highways (QEW, 403, 407), and top-rated schools make this an ideal home for professionals or small families seeking convenience, comfort, and community.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | North West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Dining Room (Flat) | 3.05 X 3.81 m |
|
| Kitchen (Flat) | 3.05 X 3.81 m |
|
| Living Room (Flat) | 2.74 X 3.1 m | |
| Bedroom 2 (Flat) | 2.59 X 2.59 m | |
| Primary Bedroom (Flat) | 2.9 X 2.9 m |
Broker: HOME STANDARDS BRICKSTONE REALTYMLS®#: W13167354
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type