
Menu
3214 Crystal Drive, Oakville, ON L6M 5S8



Login Required
Create an account or to view all Images.
5 bed
5 bath
2parking
sqft *
Price ChangeJust Listed
List Price:
$4,200
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Brand New never lived in luxury townhome, backing onto a tranquil ravine and pond. Offering over 2500 sq ft of total living space across four finished levels, this bright and spacious home Features 4 bedrooms, 3 full baths, 2 powder rooms, and high-end finishes throughout. The open-concept main floor boasts 10-ft ceilings, oversized windows, custom made blinds, a modern kitchen, and walkout access to the private backyard. The second floor includes a primary suite with walk-in closet and 4-pc ensuite, two additional bedrooms with vaulted ceilings, a shared 4-pc bath, and laundry. The third-floor retreat offers a second private primary suite with spa-like ensuite and a balcony with stunning ravine views. A fully finished basement with powder room adds flexibility for a rec room, office, or 5th bedroom. Hardwood flooring, neutral-tone carpet in bedrooms, and 9-ft ceilings on the second floor enhance the luxurious feel. Located minutes from Hwy 5, 407, and 403, this smart home combines style, comfort, and convenience in an unbeatable location.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Recreation (Basement) | 6.8 X 3 m | |
| Loft (Third) | 3.96 X 3.4 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.81 X 3.4 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3.1 X 3.2 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 4.2 X 4.02 m |
|
| Kitchen (Main) | 6.4 X 3.35 m |
|
| Great Room (Main) | 4.46 X 3.65 m |
|
Broker: REAL ONE REALTY INC.MLS®#: W13167200
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type