
Menu
102 Grovewood Common 510, Oakville, ON L9H 0X2



Login Required
Create an account or to view all Images.
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$655,999
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Welcome to Mattamy Homes Bower Condos, a boutique six-storey low-rise condominium in Oakville's sought-after Glenorchy community. This spacious 2-bedroom, 2-bathroom suite offers over 900 sq. ft. of thoughtfully designed living space with low monthly maintenance fees of just $488. Featuring soaring 9-foot ceilings, this bright and modern condo is designed for comfortable everyday living and effortless entertaining. The open-concept layout showcases a stylish kitchen with upgraded quartz countertops, stainless steel appliances, ample cabinetry, and a large centre island overlooking the spacious living and dining area filled with natural light and offering a walkout to a private east-facing balcony. The generously sized primary bedroom features a private ensuite bathroom, while the second bedroom and additional full bathroom provide flexibility for families, guests, or a home office setup. A large in-suite laundry area adds everyday convenience. This unit also includes one underground parking space and a dedicated storage locker. Residents enjoy excellent amenities including a fully equipped fitness centre, party/meeting room, and ample visitor parking. Ideally located close to top-rated schools, parks, trails, shopping, restaurants, cafés, Oakville Trafalgar Memorial Hospital, River Oaks Community Centre, public transit, major highways, and the GO Transit, this is a fantastic opportunity to enjoy modern condo living in one of Oakville's most desirable communities.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Flat) | 1.63 X 3.23 m |
|
| Bedroom 2 (Flat) | 3.3 X 3.23 m |
|
| Dining Room (Flat) | 1.3 X 3.35 m |
|
| Living Room (Flat) | 4.04 X 3.35 m |
|
| Kitchen (Flat) | 2.51 X 3.91 m |
|
| Bathroom (Flat) | 2.18 X 2.46 m |
|
| Bedroom (Flat) | 5.36 X 3.07 m |
|
Broker: RE/MAX REALTY ENTERPRISES INC.MLS®#: W13141724
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type