
Menu
128 Grovewood Common 319, Oakville, ON L6H 0X3



Login Required
Create an account or to view all Images.
1 bed
1 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$449,900
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Welcome to 128 Grovewood Common #319 at the highly sought-after Bower Condos in Oakville. This beautifully upgraded 1-bedroom, 1-bathroom suite offers a bright and airy open-concept layout, complemented by large windows, modern finishes, and a peaceful setting within the building. Enjoy the perfect balance of style, comfort, and convenience in one of Oakville's most desirable communities.Residents enjoy premium amenities including a fully equipped gym, stylish party room, recreation lounge, and ample visitor parking. One underground parking space and an incredibly rare TWO lockers are included - offering exceptional storage and added value seldom found in condo living.Ideally located just steps to shopping, restaurants, grocery stores, parks, trails, top-rated schools, transit, and major highways, this home is perfect for first-time buyers, downsizers, or investors alike. A fantastic opportunity to own in a thriving neighbourhood where modern luxury meets everyday convenience.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Heat Pump |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Electric |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Primary Bedroom (Main) | 2.93 X 2.87 m |
|
| Kitchen (Main) | 4.54 X 2.79 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.26 X 3.82 m |
|
| Living Room (Main) | 3.26 X 3.82 m |
|
Broker: Royal Heritage Realty Ltd.MLS®#: W13213444
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type