
Menu
1438 Everest Crescent, Oakville, ON L6H 3S4



Login Required
Create an account or to view all Images.
1 bed
1 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$1,750
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Welcome to this charming one-bedroom basement apartment located in the desirable town of Oakville. This cozy unit offers a comfortable living space perfect for students & professionals Features: ample natural light with modern fixtures Open-concept living area with kitchen, Shared laundry facilities Separate entrance for added privacy Parking available Close proximity to local amenities, parks, and public transportation. Utilities 20% shared with other Tenants.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Shared |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Laundry (Basement) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom (Basement) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Basement) | 0 X 0 m |
|
| Family Room (Basement) | 0 X 0 m |
|
Broker: iCloud Realty Ltd.MLS®#: W13112368
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type