
Menu
178 Cherryhurst Road, Oakville, ON L6M 0W1



Login Required
Create an account or to view all Images.
4 bed
5 bath
4parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$1,695,000
Listed on Apr 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Stunning detached 4+1 bedroom 2-storey home in The Preserve, one of Oakville's most sought-after Uptown neighbourhoods. This meticulously maintained residence is loaded with upgrades throughout. The main level features 9' ceilings, hardwood floors, crown moulding, custom eat-in kitchen with centre island, breakfast bar, high-end stainless steel appliances, built-in pantry, granite countertops, and a walk-out to an incredible backyard complete with a synthetic deck, hot tub, and children's playground-perfect for entertaining and family living. Enjoy a spacious family room with coffered ceiling and a gas fireplace, along with a separate dining room, elegant living room with a second gas fireplace, and a convenient 2-piece powder room completing the main level. The upper level offers four generously sized bedrooms, including a bright and expansive primary suite with a walk-in closet and a luxurious 5-piece ensuite featuring a glass shower, soaker tub, and double sinks. The second and third bedrooms offer semi-ensuite access, along with an additional 4-piece bathroom, upper-level laundry, and a versatile hallway nook ideal for a home office or study area. The finished lower level boasts a large recreation area with built-in cabinet and bar fridge, a fifth bedroom (currently used as an exercise room) with a 2-piece ensuite, and ample storage space. A convenient location close to top ranked schools, shopping, parks & trails, Sixteen Mile Rec., highway and GO access. Don't miss out!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Fireplace | 2 |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Utility Room (Lower) | 8.41 X 3.32 m | |
| Bedroom 5 (Lower) | 4.05 X 3.75 m |
|
| Recreation (Lower) | 7.77 X 4.07 m |
|
| Laundry (Second) | 2.08 X 2.01 m | |
| Bedroom 4 (Second) | 3.5 X 3.02 m | |
| Bedroom 3 (Second) | 4 X 3.31 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 5.57 X 3.17 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 5.48 X 5.32 m |
|
| Living Room (Main) | 3.92 X 2.88 m |
|
| Dining Room (Main) | 4.06 X 3.19 m |
|
| Family Room (Main) | 4.57 X 4.36 m |
|
| Kitchen (Main) | 5.8 X 4.08 m |
|
Broker: RE/MAX ABOUTOWNE REALTY CORP.MLS®#: W13034088
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type