
Menu
210 Zachary Crescent BSMNT, Oakville, ON L6H 0W2



Login Required
Create an account or to view all Images.
2 bed
1 bath
0parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$1,999
Listed on Apr 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
This beautifully finished 2-bedroom legal basement apartment with a separate entrance is located in one of Oakville's most prestigious communities. The unit offers a modern open-concept layout with vinyl flooring throughout and pot lights, creating a bright and inviting space. The stylish kitchen features quartz countertops, a backsplash, and stainless steel appliances. Both bedrooms are spacious, with large windows for natural light. The unit also includes a modern 3-piece bathroom and ensuite laundry for added convenience. Walking distance to Dr. David Williams School and just minutes to Trafalgar GO Station, with easy access to Hwy 403, 407, and QEW. Close to Oakville Trafalgar Hospital, shopping, and other amenities. No pets. No Smoking. Available immediately. Landlord lives upstairs. Tenant has option to Lease the unit with furnitures as shown in the pictures with extra $200.00
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | None |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Laundry (Basement) | 0 X 0 m | |
| Kitchen (Basement) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Basement) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 2 (Basement) | 0 X 0 m |
|
| Primary Bedroom (Basement) | 0 X 0 m |
|
Broker: HOMELIFE/RESPONSE REALTY INC.MLS®#: W12997920
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type