
Menu
250 Ellen Davidson Drive, Oakville, ON L6M 0V2



Login Required
Create an account or to view all Images.
3 bed
3 bath
2parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$1,050,000
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Welcome to Oakville And This Elegant, Well-maintained, 3 Storey And Double Garage, Move-in Ready Townhome. This Home Features Hardwood Flooring Thru-Out, Updated Kitchen With Granite Counter Top. Spacious Living Room With Pot lights And Smooth Ceilings. At The Third Floor are 3 bedrooms, Ensuite W/Frameless Shower and Walk-In Closet Found In The Primary Bedroom. Laundry Is Also Accessible At The Top Floor. Close To All Amenities Including Walking Trails, Top Ranked Schools, Major Highway's, Hospital & More.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 3 (Third) | 10 X 9.32 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 10 X 9.32 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 13.15 X 11.41 m |
|
| Kitchen (Second) | 15.58 X 10 m |
|
| Great Room (Second) | 15.48 X 14.66 m |
|
| Dining Room (Second) | 14.6 X 8.99 m |
|
| Den (Main) | 12.99 X 11.51 m |
|
Broker: RE/MAX REALTY ENTERPRISES INC.MLS®#: W13207026
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type