
Menu
3025 Trailside Drive 144, Oakville, ON L6M 5R7



Login Required
Create an account or to view all Images.
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$678,000
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Modern Ground-Level Condo Townhouse Offering Bright And Stylish Living In One Of Oakville's Most Desirable Communities. This Beautifully Designed Unit Features Approximately 945 Sq. Ft. Of Open-Concept Living Space With Soaring Ceilings, Abundant Natural Light, 2 Spacious Bedrooms, And 2 Full Bathrooms. The Elegant Living Area Showcases Premium Finishes, Laminate Flooring, And Impressive 10-Foot Ceilings. The Contemporary Italian Trevisana Kitchen Is Equipped With Sleek Built-In Stainless-Steel Appliances, Quartz Countertops, And A Functional Centre Island Perfect For Everyday Living And Entertaining. Step Outside To Your Private 369 Sq. Ft. Backyard Backing Onto A Peaceful Natural Ravine Area, Offering A Rare Blend Of Indoor Comfort And Outdoor Enjoyment. Ideally Located Close To Highways 407 & 403, Go Transit, Regional Transit, Shopping, Dining, Parks, And Some Of The Area's Top-Rated Schools. Perfect For First-Time Buyers, Downsizers, Or Investors Seeking Modern Living In A Prime Location.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | "In-Suite Laundry" |
| Pool Features | |
| Exposure | South West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Ground) | 2.72 X 2.64 m |
|
| Primary Bedroom (Ground) | 3.35 X 3.71 m |
|
| Kitchen (Ground) | 3.15 X 3.51 m |
|
| Dining Room (Ground) | 3.25 X 6.12 m |
|
| Living Room (Ground) | 3.35 X 6.12 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE SIGNATURE REALTYMLS®#: W13112208
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type