
Menu
304 Sarah Cline Drive, Oakville, ON L6M 0V7



Login Required
Create an account or to view all Images.
3 bed
3 bath
2parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$935,000
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Wonderful Freehold END UNIT townhome with a private driveway, ideally located in the sought-after Preserve community. This beautifully maintained 3 bedroom, 3 bathroom home showcases thoughtful upgrades throughout, including laminate flooring on every level for stylish, carpet-free living, as well as landscaped front yard.The main level features newer (2026) laminate flooring, built-in foyer shelving and storage, a double-door closet, and a versatile bonus space perfect for a home office, playroom, or fitness area, with convenient interior access to the garage.The modern kitchen features granite countertops, stainless steel appliances, wine/beer fridge, a breakfast bar, and a stylish backsplash. The spacious living room offers a walkout to a private balcony, creating the perfect space for relaxing or entertaining. For added convenience, the washer and dryer are located on the second level.The primary bedroom features a walk-in closet with a custom shelving unit, large windows, and a private 3-piece ensuite complete with a glass-enclosed shower. The other 2 bedrooms also feature laminate flooring, a closet and a window. Conveniently located close to parks, schools, Oakville Trafalgar Memorial Hospital, public transit, highways, and shopping.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Dining Room (Second) | 2.92 X 3.98 m |
|
| Bedroom 3 (Third) | 3.02 X 3.41 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 2.94 X 2.99 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 2.96 X 4.87 m |
|
| Living Room (Second) | 3.36 X 4.57 m |
|
| Kitchen (Second) | 2.77 X 4.76 m |
|
| Common Room (Ground) | 2.97 X 4.78 m |
|
| Foyer (Ground) | 2.66 X 2.66 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE ELITE REALTYMLS®#: W13110520
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type