
Menu
3130 Hines Drive Lower, Oakville, ON L6M 0Z7



Login Required
Create an account or to view all Images.
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$2,350
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Beautiful above ground basement apartment, ideal for a couple, lots of light, 9 ft ceilings, 2 ample bedrooms, 1 bath, modern stainless steel appliances, electric fireplace, open concept dining and living area, in-suite laundry, double door access to back patio, 1 parking included. Available immediately.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | None |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Fireplace | 1 |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | "In-Suite Laundry" |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Basement) | 3.44 X 4 m |
|
| Primary Bedroom (Basement) | 4.2 X 3.9 m |
|
| Dining Room (Basement) | 3.6 X 3.85 m |
|
| Kitchen (Basement) | 4.4 X 2.83 m |
|
| Living Room (Basement) | 4 X 3.85 m |
|
Broker: GRACE CANADA REALTY INC.MLS®#: W13152556
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type