
Menu
3220 William Coltson Avenue 718, Oakville, ON L6H 7X9



Login Required
Create an account or to view all Images.
1 bed
1 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$2,300
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Modern 1-Bedroom Condo Featuring Sleek Finishes, Laminate Flooring, Stainless Steel Appliances, And A Spacious Bedroom. This Condo is Situated In Oakville's Vibrant Dundas & Trafalgar Corridor, You're Minutes from Shopping Plazas, Restaurants, Transit, Major Highways & Oakville Trafalgar Hospital. A Premium Lease Opportunity Offering Style, Space, And Unmatched Convenience. Building Amenities Include: Party Room/ Meeting Room/ Concierge/ Rooftop BBQ Terrace, Co-Working Space/Lounge, Visitor Parking & More
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | None |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | "In-Suite Laundry" |
| Pool Features | |
| Exposure | North West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Primary Bedroom (Main) | 3.35 X 3.05 m |
|
| Kitchen (Main) | 2.44 X 2.95 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.78 X 3.35 m |
|
| Living Room (Main) | 3.78 X 3.35 m |
|
Broker: RE/MAX PRESIDENT REALTYMLS®#: W13113864
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type