
Menu
3303 Sixth Line, Oakville, ON L6H 0Z6



Login Required
Create an account or to view all Images.
4 bed
3 bath
2parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$959,000
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Welcome to 3303 Sixth Line, a nearly 2,000 sq ft newly painted functional living spaces offering the perfect blend of modern comfort and sophisticated style. Five major upgrades:Hardwood flooring throughout,200 Amp electrical service, extended kitchen cabinets,Gas line rough-in,Bathroom sink upgrade.This 3+1 bedroom, 3-washroom home features an exceptional layout. The main floor boasts a versatile den/bedroom with a large window-perfect for a home office, gym, or guest suite-alongside a convenient laundry room and direct garage access.On the second floor, ignite your culinary passion in the chef's kitchen, complete with premium stainless steel appliances, a powerful range hood, and gleaming quartz countertops and backsplash. Enjoy seamless indoor-outdoor living with a walk-out to a covered balcony from the dining area. Across the hall, a separate, sun-drenched great room features cozy fireplace, large windows, and rich hardwood floors.Escape to the third floor, where hardwood flooring continues through three spacious bedrooms. The primary retreat features a walk-in closet, a private ensuite, and a charming Juliet balcony. Complete with an upgraded 200 AMP electrical panel, Parking for two vehicles - one in the garage and one in the partially covered private driveway.This home is just minutes from top-rated schools, GO Transit, and major highways.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 3 (Third) | 3.23 X 3.17 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 3.32 X 2.74 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 4.36 X 3.38 m |
|
| Great Room (Second) | 4.36 X 4.18 m |
|
| Dining Room (Second) | 3.08 X 3.08 m |
|
| Kitchen (Second) | 4.36 X 3.2 m |
|
| Foyer (Ground) | 0 X 0 m | |
| Laundry (Ground) | 0 X 0 m | |
| Office (Ground) | 3.57 X 2.74 m |
|
Broker: HOMELIFE LANDMARK REALTY INC.MLS®#: W13170150
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type