
Menu
3315 Vardon Way, Oakville, ON L6M 1S1



Login Required
Create an account or to view all Images.
3 bed
3 bath
2parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$990,000
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Modern And Stylish Double Car Garage 3 Bedroom, 3 Bathroom Freehold Townhome Nestled In One Of Oakville's Most Sought-After Family Communities. The ground level features a versatile multi-purpose space (living room, den, home office, or gym) that's perfect for remote work, creative projects, or home fitness. Enjoy impressive 9-foot ceilings and modern contemporary finishes throughout.The Chef-Inspired Kitchen Showcases Sleek Stone Countertops, Stainless Steel Appliances, Ceramic Flooring, Designer Backsplash, Centre Island, Spacious Walk-In Pantry, And A Sunlit Dining Area With Walk-Out To A Private Balcony. Generous Great Room Perfect For Entertaining Or Relaxing With Family.The Spacious Primary Retreat Features A Walk-In Closet And A Private 3-Piece Ensuite With Glass Shower. Convenient Upper-Level Laundry, Upgraded Wood Staircase, And Cozy Bedrooms Complete This Exceptional Home. Ideally Located Minutes To Oakville Hospital, Top-Rated Schools, Parks, Shopping, Cafes, Public Transit, And Major Highways.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 3 (Third) | 2.78 X 3.98 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 2.95 X 3.1 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 4.8 X 3.5 m |
|
| Family Room (Second) | 5.9 X 5.9 m |
|
| Dining Room (Second) | 6 X 4.7 m |
|
| Kitchen (Second) | 6 X 4.7 m |
|
| Office (Ground) | 3.5 X 4 m |
|
Broker: RIGHT AT HOME REALTYMLS®#: W13206560
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type