
Menu
3318 Charles Biggar Drive, Oakville, ON L6M 1P7



Login Required
Create an account or to view all Images.
4 bed
4 bath
4parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$1,999,000
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
This stunning 4 bedroom executive home in located in one of Oakville's most sought-after family communities! Offering an elegant blend of luxury, comfort, and functionality, this beautifully upgraded residence features a spacious open-concept layout with separate living and dining areas, an impressive great room, and soaring 9-ft ceilings throughout the main floor. The chef-inspired kitchen is designed to impress with granite countertops, upgraded cabinetry, built-in double ovens, premium stainless steel appliances, and ample space for entertaining. Rich hardwood flooring, crown moulding, California shutters, and a striking waffle ceiling add timeless sophistication throughout the home. Upstairs, enjoy generously sized bedrooms, convenient second-floor laundry, and a versatile loft space perfect for a home office or additional family lounge. Ideally located steps to parks, tennis & pickleball courts, top-rated schools, and all major amenities, this exceptional home offers the perfect balance of upscale living and everyday convenience in the heart of Oakville's desirable Glenorchy community.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Fireplace | 1 |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Loft (Second) | 5.54 X 3.32 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 3.35 X 4.54 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 4.14 X 3.47 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.71 X 3.99 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 5.18 X 4.57 m |
|
| Breakfast (Main) | 3.53 X 4.57 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.04 X 5.24 m |
|
| Great Room (Main) | 4.57 X 5.79 m |
|
| Dining Room (Main) | 4.14 X 4.23 m |
|
| Living Room (Main) | 3.35 X 4.2 m |
|
Broker: Right At Home Realty, BrokerageMLS®#: W13129906
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type