
Menu
335 Wheat Boom Drive 1303, Oakville, ON L6H 7Y1



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$499,900
Listed on Mar 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Welcome to this beautiful fully upgraded Oak Village Condo by Minto! Facing the Pond! This stunning unit features one bedroom + den that can easily serve as a second bedroom. Enjoy the elegance of 9-foot ceilings and high-class premium finishes throughout. The kitchen is a chef's dream, featuring quartz counters, backsplash, kitchen island, perfect for entertaining. The modern cabinetry with stainless-steel appliances adds a touch of luxury. The main washroom is equally impressive with sleek cabinatry, premium countertops and upgraded tiles. Relax in the master bedroom, complete with a walk-in closet. Carpet free living with vinyl flooring throughout, enhancing the comtemporary feel. Den includes windows that livens the space. Additional perks include one underground parking spot, ample visitor parking for your guests, state of art building amenities and features. The building itself is sleek and modern, offering top-notch amenities. Located in a prime area, close to schools, parks, trails, Sheridan college, shopping centers, Walmart, restaurants, and transit options, including easy access to the 403, 407, and QEW, and mere minutes to Oakville GO. Experience the best in modern living at OakVillage Condo schedule your viewing today! Internet is included! 1 Locker include!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Flat) | 3.05 X 2.13 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 3.05 X 3.05 m |
|
| Living Room (Flat) | 5.92 X 4.17 m |
|
| Dining Room (Flat) | 5.92 X 4.17 m |
|
| Kitchen (Flat) | 5.92 X 4.17 m |
|
Broker: 51SELLHOME INC.MLS®#: W12939684
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type