
Menu
335 Wheat Boom Drive 101, Oakville, ON L6H 7Y1



Login Required
Real estate boards require you to create an account to view sold listing.
to see all the details .
1 bed
1 bath
1parking
sqft *
Sold
List Price:
$439,900
Sold Price:
$415,000
Sold in May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Six months of FREE maintenance fees come with this rarely available TWO-STOREY condo in one of Oakville's newest buildings! At almost 700sqft this bright, sun-drenched one-bedroom in Oakvillage features a smart layout with living and kitchen on the main floor, and a spacious bedroom tucked away on the upper level - offering privacy you don't usually get in condo living! Thoughtful upgrades throughout: TV conduit in the living room, sliding closet doors, and under-cabinet lighting in the kitchen - which also features granite countertops, ceramic backsplash, and stainless steel appliances. Control your thermostat, lock your door, and set your alarm from your phone with smart home features built in. Internet is included in condo fees for a limited time - one less bill to think about! Rooftop terrace with BBQs and skyline water views, gym, and party room on-site. Steps to Longo's, Superstore, Walmart, Starbucks, restaurants, parks, trails, and top-ranked schools. Minutes to transit, Sheridan College, Iroquois Ridge Community Centre, and Hwys 403/407/QEW.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | North |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Second) | 2.79 X 3.2 m |
|
| Bedroom (Second) | 3.42 X 3.2 m |
|
| Kitchen (Main) | 7.36 X 3.2 m |
|
| Dining Room (Main) | 7.36 X 3.2 m |
|
| Living Room (Main) | 7.36 X 3.2 m |
|
Broker: CENTURY 21 ATRIA REALTY INC.MLS®#: W12982712
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type