
Menu
345 Wheat Boom Drive 308, Oakville, ON L6H 7X5



Login Required
Create an account or to view all Images.
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$2,275
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Enjoy Contemporary Living In This Professionally Managed 1-Bedroom Plus Den Suite. The Modern Kitchen, Complete With A Breakfast Bar, Stone Counters And Luxury Tile Backsplash, Sets The Tone For The High-End Custom Finishes That Are Evident Throughout The Unit. The Den, Perfectly Suited For A Home Office, Offers Versatility And Functionality And The Added Security Of A Personal In-Suite Alarm System, Prioritizes Both Comfort And Safety. Enjoy The Amazing Building Amenities, Including A Gym And Party Room. Located Just Minutes From Transit, Shopping, And Restaurants, This Suite Combines Convenience With Sophistication, Making It An Ideal Place To Call Home. **Appliances: Fridge, Stove, B/I Microwave, Dishwasher, Washer and Dryer **Utilities: Heat Included, Hydro & Water Extra **Parking: 1 Spot Included **Locker: 1 Locker Included
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | North West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Flat) | 2.13 X 2.06 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 3.05 X 3.05 m |
|
| Kitchen (Flat) | 3.45 X 7.44 m |
|
| Dining Room (Flat) | 3.45 X 7.44 m |
|
| Living Room (Flat) | 3.45 X 7.44 m |
|
Broker: LANDLORD REALTY INC.MLS®#: W13146344
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type