
Menu
345 Wheat Boom Drive 906, Oakville, ON L6H 7X4



Login Required
Create an account or to view all Images.
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$2,500
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Live in luxury at Oakvillage by Minto! This gorgeous, 1 Bed +1 Den condo redefines style and sophistication. Bright, open and thoughtfully designed layout, entertain and show off the Escarpment AND Lake views from a spacious balcony. Upgrades include: Modern light fixtures, Kitchen & bathroom hardware, STUNNING Glass door in shower & the Coastal package for finishes! A perfect blend of contemporary counters, backsplash & tiles make this unit stand out. 9 ft ceilings, in-suite laundry, smart home technology & keyless entry add to the function & design. Nestled in the vibrant North Oakville neighborhood, this suite is perfectly located to appease. Easy access to highways streamlines commute, while the abundance of walking trails. Amenities include: property management on site, common area/party room & gym. Minutes away from Highways 403 & 407, GO Train, Superstore Centres, Oakville Trafalgar Memorial Hospital & more. Tenant Pays: Cable TV, Heat, Hydro, Parking, Tenant Insurance, Water
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Other (Flat) | 3.66 X 1.52 m |
|
| Bedroom (Flat) | 3.05 X 3.05 m | |
| Living Room (Flat) | 3.45 X 7.44 m |
|
| Laundry (Flat) | 1.83 X 1.83 m | |
| Bathroom (Flat) | 2.13 X 1.52 m |
|
| Kitchen (Flat) | 3.66 X 3.35 m | |
| Den (Flat) | 2.13 X 2.06 m |
Broker: RE/MAX ESCARPMENT REALTY INC.MLS®#: W13214940
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type