
Menu
38 Burnhamthorpe Road W, Oakville, ON L6M 4K4



Login Required
Create an account or to view all Images.
2 bed
2 bath
2parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$2,850
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Spacious Pet-Friendly 2 Bedroom Bungalow in Rural Oakville. This charming home backs onto a protected forest, offering exceptional privacy and a peaceful setting. Bright open-concept living and dining area with hardwood floors and a functional layout ideal for everyday living and entertaining. The eat-in kitchen features stainless steel appliances and slate flooring. Both bedrooms offer laminate flooring and ample natural light. Walk out to a large rear deck overlooking a private, tree-lined backyard. Shared driveway with 2 parking spaces included. Conveniently located minutes to north Oakville communities, shopping, and major highways, combining quiet country living with urban accessibility. Tenant responsible for all utilities, lawn care and snow removal.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | None |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Propane |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Shared |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Laundry (Basement) | 0 X 0 m | |
| Bathroom (Main) | 0 X 0 m |
|
| Bathroom (Main) | 0 X 0 m |
|
| Dining Room (Main) | 0 X 0 m | |
| Living Room (Main) | 0 X 0 m | |
| Den (Main) | 0 X 0 m | |
| Bedroom (Main) | 0 X 0 m | |
| Bedroom (Main) | 0 X 0 m | |
| Kitchen (Main) | 0 X 0 m |
Broker: ROYAL LEPAGE SIGNATURE REALTYMLS®#: W13060146
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type