
Menu
388 Grindstone Trail, Oakville, ON L6H 0S1

Login Required
Create an account or to view all Images.
3 bed
3 bath
2parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$1,175,000
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Beautiful freehold end unit townhome like semi detached in one of Oakville's most desirable family-friendly communities. Offering approx. 2300 sq.ft., this bright and spacious 3-bedroom, 3-bath home features an open-concept layout with upgraded laminate flooring, oak staircase, and large windows for abundant natural light.The modern eat-in kitchen includes stainless steel appliances, a centre island, and ample cabinetry, flowing seamlessly into the living and dining areas-perfect for everyday living and entertaining. A versatile front space is ideal for a home office or flex use.The primary bedroom offers a walk-in closet and ensuite with glass shower, while two additional generously sized bedrooms provide excellent space for family or guests. Enjoy direct garage access and a functional layout designed for comfort and convenience.Located close to top-rated schools, parks, shopping, highways, and all amenities. Move-in ready and perfect for families or professionals.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 3 (Second) | 4.38 X 3.84 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 4.8 X 3.38 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 6.79 X 4.26 m |
|
| Family Room (Main) | 4.26 X 3.38 m |
|
| Breakfast (Main) | 4.26 X 3.04 m |
|
| Kitchen (Main) | 4.95 X 2.46 m |
|
| Dining Room (Main) | 4.45 X 3.99 m |
|
| Living Room (Main) | 4.45 X 3.99 m |
|
Broker: AXIS REALTY BROKERAGE INC.MLS®#: W13137760
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type