
Menu
395 Dundas Street 820, Oakville, ON L6M 4M2



Login Required
Create an account or to view all Images.
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$499,000
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Welcome to Distrikt Trailside 2! This bright and modern 1+Den suite offers a functional layout with smooth ceilings, a spacious primary bedroom featuring a large walk-in closet with a window, and a versatile den that can easily be used as a second bedroom or home office. Enjoy outdoor living on your beautiful private terrace.This smart, AI-enabled community includes digital door locks and an in-suite touchscreen wall pad for added convenience and security.Residents enjoy exceptional amenities, including a 24-hour concierge, on-site property management, secure parcel storage and mail room, pet washing station, and a stunning double-height fitness studio equipped with state-of-the-art weights and cardio equipment. There are also ample indoor and outdoor spaces for yoga and Pilates.The 6th-floor amenity level features an expansive residents' lounge with a chef-inspired kitchen, private dining room, cozy fireplace lounge, and games room-perfect for entertaining or relaxing.Additional highlights include a party room with billiards, outdoor BBQ areas, and Bell Fibre internet included.Experience the perfect blend of comfort, technology, and lifestyle-this unique and beautifully designed building is a must see!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Electric |
| Sewers | |
| Laundry Level | "In-Suite Laundry" |
| Pool Features | |
| Exposure | North East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Main) | 2.34 X 2.39 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 3.05 X 3.07 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.51 X 2.53 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.07 X 3.45 m |
|
| Living Room (Main) | 3.07 X 3.45 m |
|
Broker: Square Seven Ontario Realty BrokerageMLS®#: W13144242
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type