
Menu
405 Dundas Street W 317, Oakville, ON L6M 5P9



Login Required
Create an account or to view all Images.
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$518,000
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Welcome to Distrikt Trailside Condos in most desirable North Oakville-where modern & chic condo living meets everyday comfort. This recently completed boutique building offers upscale finishes, and a full range of amenities, all set in a prime location. Step into a welcoming lobby with 24-hour concierge, on-site management, and secure parcel storage. Residents enjoy access to a rooftop terrace with BBQs and a fireside lounge, a private dining room with chef's kitchen, games room, yoga and Pilates studios, pet spa, and a fully equipped fitness centre. This beautifully upgraded 1 Bedroom + Den, 2 Bathroom suite is bright and inviting, with 9' ceilings, wide-plank flooring throughout & keyless front door entry. The modern integrated kitchen features quartz countertops, upgraded backsplash and island, upgraded microwave, and upgraded cabinetry, flowing into an open-concept living and dining area with a walk-out to your private terrace. The bedroom is spacious and filled with natural light, an upgraded ensuite & blackout custom blinds. Both bathrooms offer upgraded tile and hardware, and the laundry room also features upgraded tile finishes. The den is a flexible space-perfect for a home office, guest area, or extra storage. Steps to shopping, restaurants, the Sixteen Mile Sports Complex, and scenic trails, with quick access to Glen Abbey Golf Club, Oakville GO Station, top-rated schools, and major highways. A great opportunity to enjoy stylish, low maintenance living in a vibrant, growing community. Perfect opportunity for first time home buyers and young couples!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Flat) | 2.53 X 2.23 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 3.05 X 3.44 m |
|
| Kitchen (Flat) | 3.29 X 3.54 m |
|
| Dining Room (Flat) | 3.29 X 3.54 m |
|
| Living Room (Flat) | 3.05 X 3.048 m |
|
Broker: CENTURY 21 LEADING EDGE REALTY INC.MLS®#: W13072050
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type