
Menu
412 Silver Maple Road, Oakville, ON L6H 0S2



Login Required
Create an account or to view all Images.
3 bed
2 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$799,990
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Welcome to The Post Condos by Greenpark Homes! This brand new 3-bed, 2-bath suite offers 943 sq. ft. of stylish, modern living plus a 109 sq. ft. open balcony with unobstructed northern views. Enjoy 9-ft ceilings and floor-to-ceiling windows that flood the space with natural light. Open-concept layout with a sleek kitchen featuring premium appliances, elegant cabinetry, and ample counter space. Includes 1 underground parking spot and 1 locker. Exceptional building amenities: state-of-the-art fitness center, social lounge, rooftop terrace, co-working spaces & more. Prime Oakville location steps to top schools, shopping, dining, parks, and transit. Don't miss this incredible opportunity! Please note showings are requested to be given a 1-2 hour window of notice for current tenant. Party Room and Gym located on GR level. Don't forget to check out the open roof terrace available for all. Thank you for your co-operation!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | "Laundry Closet" |
| Pool Features | |
| Exposure | South East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Flat) | 2.4 X 1.5 m |
|
| Powder Room (Flat) | 2.43 X 1.21 m |
|
| Living Room (Flat) | 4.9 X 4.04 m |
|
| Bedroom 3 (Flat) | 2.74 X 2.89 m |
|
| Bedroom 2 (Flat) | 2.67 X 2.51 m |
|
| Bedroom (Flat) | 3.32 X 3.12 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE SIGNATURE REALTYMLS®#: W13123462
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type