
Menu
412 Silver Maple Road 211, Oakville, ON L6H 7X8



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$599,000
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Experience Modern Living At The Post Condos By Greenpark Group! This 1 Bed + Den Suite Offers A Bright Open-Concept Layout With Contemporary Finishes, 9-Ft Ceilings And Sleek Laminate Flooring Throughout. The Stylish Kitchen Features Quartz Countertops, Stainless Steel Appliances And A Modern Backsplash, Perfect For Everyday Living And Entertaining. A Smart, Well-Planned Layout Designed For Easy, Comfortable Living. Ideally Located In The Heart Of Oakville, Just Minutes To Shopping, Restaurants, Public Transit, Highways 403/407/QEW,GO Transit, Sheridan College, Oakville Trafalgar Hospital And Beautiful Parks. Residents Enjoy Exceptional Building Amenities Including Concierge Service, A Rooftop Terrace, Party & Dining Room, Fitness And Yoga Studio, Plus A Convenient Pet Grooming Room.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Fan Coil |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | "In-Suite Laundry" |
| Pool Features | |
| Exposure | South |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Main) | 0 X 0 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Main) | 0 X 0 m |
|
| Dining Room (Main) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Main) | 0 X 0 m |
|
Broker: Krome Capital RealtyMLS®#: W13134324
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type