
Menu
420 Wheat Boom Drive, Oakville, ON L6H 0R6



Login Required
Create an account or to view all Images.
3 bed
3 bath
3parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$3,600
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Welcome to a very beautiful 2 story townhouse in Joshua Meadows Oakville. Located near the intersection of Trafalgar & Dundas, boasts an impressive 3 bedrooms and a good size finished basement which serves as rec room. Hardwood floor on the main floor, granite counter tops & redefined Oak Stairs. Open-concept layout seamlessly connects kitchen, dining & living areas. Walkout to beautifully decked backyard ideal for relaxation & entertaining. A brightly lit main floor with 9' ceilings & pot lights includes 2-piece bathroom & laundry room/mud room with access to garage. Upstairs, the spacious primary bedroom features a walk-in closet & 4 pc ensuite, complemented by two bedrooms & another 3- piece bath. Partial finished basement for GYM & additional storage room completes this meticulously maintained home. Conveniently located, easy access to 407/403, near major transit routes, GO train, Premier schools, Oakville Trafalgar Memorial Hospital, parks, shopping, restaurants & walking trails.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Water | No |
| Garage | Built-In |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Recreation (Basement) | 3.91 X 7.37 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 2.72 X 3.33 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 2.84 X 3.78 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 3.78 X 3.84 m |
|
| Family Room (Main) | 5.69 X 5.44 m |
|
| Dining Room (Main) | 5.69 X 5.44 m |
|
| Kitchen (Main) | 5.69 X 5.44 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE FLOWER CITY REALTYMLS®#: W13136660
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type