
Menu
58 William Crawley Way, Oakville, ON L6H 0Y8



Login Required
Create an account or to view all Images.
4 bed
4 bath
4parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$1,588,900
Listed on Apr 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Discover this exceptional almost 2,600 sq ft detached home built in 2024 by Primont Homes. Modern efficiency meets timeless craftsmanship in this barely-lived-in residence, complete with full Tarion new home warranty protection for added peace of mind.This beautiful family-friendly community boasts top-ranked schools: Dr. David R. Williams Elementary School (top 9% in Ontario) & White Oaks Secondary School (ranked 29th out of 747 secondary schools in Ontario with an 8.8/10 rating)Just steps from the brand new park at the end of the street, featuring tennis courts, playground, and green space-perfect for active families.Interior Highlights Include: 4 generous bedrooms, including a massive primary suite with a spa-like ensuite featuring a glass shower, separate soaker tub, and his-and-hers sinks, Spacious his-and-hers walk-in closets in the primary bedroom, 3.5 bathrooms. Open-concept gourmet kitchen with quartz countertops, stylish tile backsplash, large island, stainless steel appliances, and an impressive 5x5 pantry offering abundant storage and counter space 10 ft ceilings on the main floor, Hardwood floors on the main floor, staircase and hallways. Double-sided fireplace creating warmth and elegance, Second-floor laundry room for ultimate convenience, Upgraded LED crystal light fixturesAdditional Features: Unique side-door entrance above the basement staircase deal for easy conversion into a secondary suite or in-law apartment. Double car garage (18 ft wide) with direct interior access. This home perfectly blends modern design, functionality, and lifestyle convenience. Don't miss your opportunity to own a nearly new Primont masterpiece in one of the area's most desirable communities! All measurements and square footage are approximate and must be verified by the buyer and the buyer's agent.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Utility Room (Basement) | 3.35 X 3.93 m | |
| Recreation (Basement) | 10.06 X 7.86 m |
|
| Bathroom (Second) | 4.21 X 1.56 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 3.63 X 3.81 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3.99 X 3.14 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 4.3 X 2.87 m |
|
| Laundry (Second) | 2.96 X 1.68 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 5.21 X 4.54 m |
|
| Mud Room (Ground) | 2.78 X 0.75 m |
|
| Foyer (Ground) | 6 X 5.5 m |
|
| Kitchen (Ground) | 4.3 X 2.78 m |
|
| Breakfast (Ground) | 2.93 X 2.78 m |
|
| Living Room (Ground) | 6.95 X 4.82 m |
|
| Dining Room (Ground) | 6.95 X 4.82 m |
|
| Powder Room (Ground) | 1.68 X 1.52 m |
|
Broker: SUTTON GROUP QUANTUM REALTY INC.MLS®#: W13056076
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type