
Menu
75 Ballmer Trail, Oakville, ON L6H 0V6



Login Required
Create an account or to view all Images.
4 bed
5 bath
5parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$2,738,000
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Welcome to this one-of-a-kind Fernbrook show home, a completely customized masterpiece nestled in the heart of prime Uptown Core, Oakville's most sought-after enclave. Set on an oversized premium pie-shaped lot, this stunning residence offers exceptional space, further enhanced by professional landscaping, hardscaping, and softscaping that creates a resort-like backyard oasis. The striking bespoke front door entry system opens into an impressive interior defined by soaring 10-foot ceilings on the main level, flooded with natural light and an unparalleled sense of openness. The crown jewel is the dream inspired Perola kitchen, featuring premium Wolf and Sub-Zero appliances, exquisite custom millwork, and designer built-ins that deliver both beauty and serious functionality. Thoughtful upgrades continue throughout with custom lighting, elegant window treatments, and superior craftsmanship at every turn. Additional highlights include a custom garage equipped with a professional storage system, dual furnaces and dual A/C units for zoned comfort, walk-up basement with 9-foot ceilings - ideal for an in-law suite, home theatre, gym, or entertainment area. This turnkey masterpiece offers the perfect blend of architectural elegance, high-end finishes, and practical luxury in one of Oakville's most desirable locations. This elegant Fernbrook home is a one-of-a-kind design / built, that was completely customized by the builder from top to bottom at the owner's expense. It is literally a custom built home and will satisfy the needs of the most discerning buyer!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Fireplace | 1 |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 4 (Second) | 4.27 X 3.96 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 5.49 X 3.86 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 5.03 X 4.83 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 6.1 X 4.57 m |
|
| Office (Main) | 3.66 X 3.35 m |
|
| Family Room (Main) | 7.11 X 4.5 m |
|
| Breakfast (Main) | 4.27 X 3.35 m |
|
| Kitchen (Main) | 4.27 X 4.11 m |
|
| Dining Room (Main) | 6.1 X 4.27 m |
|
| Living Room (Main) | 3.4 X 3.05 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE REAL ESTATE SERVICES LTD.MLS®#: W13115544
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type