
Menu
78 William Crawley Way, Oakville, ON L6H 0Y8



Login Required
Create an account or to view all Images.
4 bed
6 bath
4parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$1,950,000
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Boasting an expansive 4,435 sq ft lot, this stunning corner detached residence offers an exceptional lifestyle with premium frontage overlooking McDuffe Park and just steps from a planned future elementary school. Showcasing extensive builder upgrades throughout, the home is a true statement of modern elegance. The main floor features soaring 10-foot ceilings and oversized windows with custom blinds, filling the space with abundant natural light. The chef-inspired kitchen serves as the heart of the home, boasting premium KitchenAid appliances (fridge, stove, and dishwasher), a central island with an integrated pure water system, and designer lighting that flows seamlessly into the spacious great room and its sleek electric fireplace. The luxury extends to the upper levels and beyond, where hardwood floors and 9-foot smooth ceilings lead to four generous bedrooms, each featuring its own ensuite bathroom for ultimate privacy. The primary suite is a true retreat, complete with a massive walk-in closet and a spa-like 5-piece bath. With a fully finished builder-upgraded basement, offering a high-ceilinged recreation room, additional office, and bathroom, this residence effortlessly combines sophisticated style with functional, high-end living.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Fan Coil |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Recreation (Basement) | 7.7 X 5.3 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 4.2 X 3.6 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 4.1 X 3.4 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.3 X 3.3 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 6.2 X 4.1 m |
|
| Office (Ground) | 4 X 3 m |
|
| Great Room (Ground) | 5.5 X 4.8 m |
|
| Kitchen (Ground) | 6 X 4 m |
|
Broker: FIRST CLASS REALTY INC.MLS®#: W13066938
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type