
Menu
2202 Margot Street, Oakville, ON L6H 3M1



Login Required
Create an account or to view all Images.
3 bed
2 bath
2parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$985,000
Listed on Apr 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
SOUGHT-AFTER RIVER OAKS LOCATION BACKING ONTO MUNN'S CREEK! Nestled in a welcoming, family-oriented neighbourhood surrounded by parks and scenic trails, this home is just steps to River Oaks Public School, River Oaks Community Centre, and Holy Trinity Catholic Secondary School, with Rotherglen School also within easy walking or biking distance. Welcome to 2202 Margot Street, a two-storey semi-detached with a finished basement, backing onto a ravine offering incredible privacy. The main level offers a practical and inviting layout with an oversized living room offering a sliding door walkout to the deck, seamlessly connected to the dining area, and a well-appointed kitchen with abundant cabinetry, stainless steel appliances, and a bright breakfast area. Upstairs, you'll find three spacious bedrooms and an updated four-piece bathroom. The finished lower level expands your living space with a large recreation area with laminate flooring - ideal for a media room, games area, or home office. Additional details include hardwood flooring throughout the living and dining areas, convenient garage access through the powder room, and a premium 118' deep lot. Step outside to a private, fully fenced backyard setting that is perfect for relaxing or entertaining. Enjoy a custom deck with built-in bench seating, mature trees and landscaping, and a handy storage shed. An exceptional opportunity to own in one of River Oaks' most desirable enclaves, offering a perfect blend of comfort, convenience, and lifestyle. (certain exterior images have been digitally enhanced)
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Water | Yes |
| Garage | Attached |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Other (Lower) | 2.34 X 3.71 m | |
| Utility Room (Lower) | 1.78 X 1.8 m | |
| Laundry (Lower) | 3.15 X 2.57 m |
|
| Recreation (Lower) | 6.12 X 6.3 m |
|
| Bathroom (Second) | 1.52 X 3.23 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3.17 X 3.17 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 4.62 X 3.23 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 5.72 X 3.17 m |
|
| Bathroom (Main) | 1.5 X 1.5 m |
|
| Breakfast (Main) | 2.36 X 2.67 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.05 X 2.67 m |
|
| Dining Room (Main) | 2.49 X 2.79 m |
|
| Living Room (Main) | 8.51 X 4.04 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE REAL ESTATE SERVICES LTD.MLS®#: W12949350
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type