
Menu
2301 Parkhaven Boulevard 208, Oakville, ON L6H 6V6



Login Required
Create an account or to view all Images.
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$499,900
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Fantastic 2-bedroom, 2 full-bathroom, excellent Camden model unit in an upscale, well-managed, low-rise building in the highly desirable Oak Park area. This unit features an open-concept living and dining area with a walk-out to a private balcony with west exposure, surrounded by trees. Modern white cabinets, a kitchen with stainless steel appliances, and a granite countertop with a breakfast bar. Carpet-free; premium laminate flooring throughout, ceramic flooring in the kitchen and bathrooms, upgraded baseboards and crown moulding. Large master bedroom with 4 pc ensuite, generous-sized second bedroom, 4 pc main bathroom, in-unit laundry, 1 underground parking (#55) and Locker (#23). The maintenance fee includes everything except hydro. Amenities include a marvellous ground-floor party room with a full kitchen, a beautiful landscaped garden, a patio area with a gas BBQ, a Bike storage room and visitors' parking. Peaceful and ideally located, this home offers convenient access to major highways and the GO station in Oakville for commuters, along with highly rated schools, parks, trails, and shopping plazas nearby. Situated in a quiet, family-friendly neighbourhood, this move-in-ready unit is an excellent opportunity for first-time buyers, downsizers, or investors alike. A perfect place to call home and end your search. Book your visit today.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Fireplace | 1 |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Laundry (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Bathroom (Flat) | 1.5 X 2.88 m |
|
| Bathroom (Flat) | 1.5 X 2.48 m |
|
| Bedroom 2 (Flat) | 3.95 X 2.75 m |
|
| Dining Room (Flat) | 3.04 X 5.81 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 4.54 X 3.04 m |
|
| Living Room (Flat) | 3.12 X 5.81 m |
|
| Kitchen (Flat) | 2.95 X 3.32 m |
|
Broker: ONE PERCENT REALTY LTD.MLS®#: W13137958
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type