
Menu
2338 Taunton Road 212, Oakville, ON L6H 0L3



Login Required
Create an account or to view all Images.
2 bed
2 bath
2parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$659,000
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Luxurious and Elegant 2 Bedroom & 2 Full Bathroom Townhome in the Heart of Oakville's desirable Uptown Core. This bright and spacious home, built by world renowned Ballantry Homes, features a bright and spacious 997 sq. ft. freshly painted layout, ensuite laundry, low condo fees, and a breathtaking covered outdoor terrace. A garage with private indoor access and a parking spot on a covered driveway complete the package. Walk into the spacious foyer with a feature wall, designer light fixtures and a double closet. The open concept living & dining rooms have large windows and a walk-out to the private terrace. Designed for the culinary enthusiast, an expansive kitchen boasts gleaming granite surfaces, a bespoke artisan-tiled backsplash, and a premium suite of stainless steel appliances, all anchored by a generous pantry. An oversized Primary bedroom includes a walk-in closet & a spa-like 4-piece Ensuite. The second bedroom features a large window and a double closet. Second full bathroom with designer fixtures is located in next to the second bathroom in the main foyer. Perfectly situated in the vibrant heart of Uptown Oakville, this home offers unparalleled lifestyle convenience. Leave the car at home and walk to a fantastic array of shopping and dining, including Walmart, Real Canadian Superstore, Winners, and GoodLife Fitness, plus local favorites like Tim Hortons, the LCBO, and everyday salons and amenities. Families will love the close proximity to highly-rated schools such as Post's Corners Public School, Sunningdale Public School, and White Oaks Secondary School. With Trafalgar GO Station, major highways, Sheridan College, and the Oakville Trafalgar Memorial Hospital just minutes away, this location truly connects you to everything. Don't miss a once in a lifetime opportunity to own and enjoy this stunning townhome!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Dining Room (Flat) | 5.97 X 4.51 m |
|
| Laundry (Flat) | 1.8 X 1 m |
|
| Foyer (Flat) | 2.5 X 3.06 m |
|
| Bedroom 2 (Flat) | 2.99 X 2.68 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 3.36 X 2.77 m |
|
| Kitchen (Flat) | 3.23 X 2.75 m |
|
| Living Room (Flat) | 5.97 X 4.51 m |
|
Broker: FORESTWOOD REAL ESTATE INC.MLS®#: W13074648
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type