
Menu
2360 Parkhaven Boulevard 14, Oakville, ON L6H 7S6



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
3 bed
3 bath
2parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$844,990
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Welcome to modern luxury at 14-2360 Parkhaven Blvd in Oakville's vibrant Uptown Core. Enjoy affordable maintenance fees that include building insurance and common elements. Highly sought-after, amenity-rich neighborhood that offers exceptional daily conveniences right outside your door. Major big-box stores, Public Transit, Schools, Parks, Community recreation facilities and access to Trafalgar Road, local transit, and major Highways for stress-free commuting. 3 Bedrooms and 2.5 Baths with Open concept layout in a Quiet neighbourhood comes with a Double Car garage with convenient indoor access and Storage Cabinets. Freshly Painted and New floorings to provide a bright, clean, and welcoming atmosphere. Upgraded Kitchen with Quartz Counter Tops and Natural Stone Backsplash. New Stairs throughout with Iron pickets and so much more. Ready to experience this amazing space in person? Check out additional details and schedule a showing!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Inside |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Third) | 0 X 0 m |
|
| Bathroom (Third) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 3 (Third) | 3.26 X 3.04 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 2.44 X 3.35 m |
|
| Bedroom (Third) | 3.17 X 3.96 m |
|
| Powder Room (Second) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Second) | 2.74 X 3.53 m |
|
| Dining Room (Second) | 3.04 X 3.65 m |
|
| Living Room (Second) | 4.7 X 4.45 m |
|
| Utility Room (Ground) | 0 X 0 m |
|
| Laundry (Ground) | 0 X 0 m |
|
| Foyer (Ground) | 0 X 0 m |
|
Broker: BLUE DIAMOND REALTY CORPORATIONMLS®#: W13156112
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type