
Menu
2379 Central Park Drive 501, Oakville, ON L6H 0E3



Login Required
Create an account or to view all Images.
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$489,900
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Welcome to the largest 1+1 bedroom floor plan at The Courtyard Residences. This beautiful 5th floor suite is being offered for the first time by it's original owner and is in ready move-in condition. Diligently cared for and freshly painted, this bright 1 bedroom plus den suite features engineered hardwood flooring, stainless steel kitchen appliances and in-suite laundry. Enjoy your morning coffee sitting out on the 113 sq. ft. balcony overlooking the greenery of Oak Park and Memorial Park Gardens. This suite includes ownership of 1 underground parking spot and 1 lower level locker unit which is handy to store all your extra belongings. The building is very well maintained with manicured gardens and a relaxing quiet lobby. Amenities include gym, sauna, whirlpool, party room, visitor parking, outdoor pool and BBQ area for the residents to enjoy. Positioned perfectly within the River Oaks neighbourhood, this condominium stands majestically amongst single family residences and park land. River Oaks is a vibrant, safe and peaceful community with walking/biking paths, essential shops and amenities, transit, schools, easy highway access and more, making this area one of the most desireable places to live and work in all the Greater Toronto Area.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Heat Pump |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | Yes |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Other |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | North West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Main) | 2.46 X 1.5 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 4.35 X 2.79 m |
|
| Den (Main) | 2.4 X 2.4 m |
|
| Kitchen (Main) | 2.7 X 2.3 m |
|
| Dining Room (Main) | 5.66 X 3.07 m |
|
| Living Room (Main) | 5.66 X 3.07 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE CREDIT VALLEY REAL ESTATEMLS®#: W13213398
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type