
Menu
2485 Taunton Road 726, Oakville, ON L6H 3R8



Login Required
Create an account or to view all Images.
1 bed
1 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$449,000
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
LUXURY LIVING IN OAKVILLE'S SOUGHT-AFTER UPTOWN CORE! UNBEATABLE LOCATION! Stylish one bedroom, one bathroom suite thoughtfully designed for comfort and modern living. The bright living room features a walkout to a private north-facing balcony and flows seamlessly into the upgraded gourmet kitchen complete with quartz countertops, designer backsplash, premium integrated built-in appliances, and an island with seating. The spacious bedroom offers a walk-in closet with custom built-ins and is complemented by a spa-inspired four-piece bathroom. Additional highlights include in-suite laundry, one underground parking space, and a dedicated storage locker. Residents enjoy access to an exceptional collection of resort-style amenities including a 24-hour concierge, executive lounge, private dining and wine tasting room, state-of-the-art fitness centre, Pilates studio, courtyard patio equipped with gas BBQs and seating, outdoor pool, and an incredible rooftop terrace with panoramic views. Ideally located steps to grocery stores, restaurants, cafes, the Uptown bus terminal, parks, trails, and more, with convenient access to major highways and the GO Train for commuters. Enjoy refined urban living surrounded by luxury amenities in one of Oakville's most desirable communities! (certain images have been digitally enhanced)
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | "In-Suite Laundry" |
| Pool Features | |
| Exposure | North |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Laundry (Main) | 1.85 X 0.86 m | |
| Bathroom (Main) | 1.5 X 2.31 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 3.1 X 3.05 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.43 X 3.56 m |
|
| Living Room (Main) | 3.4 X 3.1 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE REAL ESTATE SERVICES LTD.MLS®#: W13135040
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type