
Menu
263 Georgian Drive 202, Oakville, ON L6H 0L2



Login Required
Create an account or to view all Images.
2 bed
2 bath
2parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$649,900
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Welcome to this beautifully upgraded and move-in ready 2-bedroom, 2 full bathroom urban townhome located in the heart of Uptown Oakville. Featuring one of the largest layouts in the complex with approximately 1,089 sq.ft., this bright and modern home offers an open-concept design with spacious sun-filled living and dining areas perfect for both everyday living and entertaining. Tastefully updated throughout with hardwood flooring across the entire home, quartz countertops in the kitchen and bathrooms, fresh paint, and clean modern finishes, this home truly shows pride of ownership. The primary bedroom features a walk-in closet and a private 3-piece ensuuite bathroom. A rare bonus is the attached private garage with indoor access, plus an additional driveway parking space large enough to fit a truck. Located in one of Oakville's most convenient communities, you are within walking distance to Walmart, Real Canadian Superstore, GoodLife Fitness, LCBO, Restaurants, Cafes, Banks, Salons, and everyday amenities. Close to top-rated schools, parks, Sheridan College, Oakville Trafalgar Memorial Hospital, Trafalgar GO Station, and major highways. Perfect for first-time buyers, downsizers, or professionals looking for a stylish turnkey home in a prime location.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Main) | 2.74 X 4.01 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 3.05 X 4.32 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.15 X 2.29 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.05 X 6.4 m |
|
| Living Room (Main) | 3.05 X 6.4 m |
|
Broker: CENTURY 21 GREEN REALTY INC.MLS®#: W13137600
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type