
Menu



Login Required
Real estate boards require you to create an account to view sold listing.
to see all the details .
3 bed
3 bath
2parking
sqft *
Sold
List Price:
$1,149,900
Sold Price:
$1,130,000
Sold in Feb 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Amazing three storey semi-detached on large corner lot in the sought-after River Oaks locale adjacent to Oak Park. This home features high end vinyl flooring throughout, tons of natural light, living room with coffered ceiling and a dining room with gas fireplace that opens to a large kitchen with stainless steel appliances. The second floor offers two well-appointed bedrooms, a renovated four-piece bath, and an oversized open-concept family/great room. Convenient second-floor laundry completes this level. The third floor is a true private retreat, with the primary bedroom spanning the entire level. It features large windows, double closets and a fully renovated five-piece ensuite. Step outside to a private backyard, larger than almost every property in the neighbourhood. With mature landscaping and a beautiful stone patio, offering access to the detached two-car garage. Oakville's Uptown Core is known for its friendly neighbours, excellent schools, proximity to shopping, transit, GO stations, QEW, and 407-truly a complete community with endless outdoor enjoyment. Welcome to your next home.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Detached |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Recreation (Basement) | 0 X 0 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 12.99 X 16.99 m |
|
| Bedroom (Second) | 10.99 X 8.01 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 12.99 X 8.01 m |
|
| Family Room (Second) | 16.01 X 16.99 m |
|
| Kitchen (Main) | 8.99 X 6.99 m |
|
| Dining Room (Main) | 14.99 X 10.01 m |
|
| Living Room (Main) | 18.01 X 12.01 m |
|
Broker: THE WEIR TEAM, BROKERAGE INC.MLS®#: W12778878
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type