
Menu
1005 DUNDAS Street E 111, Oakville, ON L6H 8C7



Login Required
Create an account or to view all Images.
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$2,200
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Welcome to The Wilmot - a thoughtfully designed new residence in Oakville's growing Joshua Meadows community, where modern convenience meets a more connected, balanced lifestyle. This bright 1 + 1 Bed, 2 Bathroom suite offers a functionallay out paired with an oversized 200 sq. ft. private terrace, the perfect extension of your living space for morning coffee, summer dinners, or simply unwinding outdoors.Set in Oakville's Uptown Core at Dundas & Eighth Line, you're surrounded by everyday essentials including parks, trails, shops, restaurants, schools and all other necessities, while still enjoying the calm and comfort the area is known for. With quick access to Hwy 403, the QEW, GO Transit, and Oakville Transit, commuting across the GTA is seamless. Residents at The Wilmot enjoy modern amenities including a 24-hour concierge, fitness and yoga facilities, co-working spaces, smart technology throughout the building, and beautifully designed indoor and outdoor gathering areas. A rare opportunity to enjoy living in one of Oakville's most sought-after emerging communities.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Heat Pump |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Flat) | 2.15 X 2.13 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 2.81 X 2.81 m |
|
| Living Room (Flat) | 3.32 X 3.17 m |
|
| Dining Room (Flat) | 3.32 X 3.17 m |
|
| Kitchen (Flat) | 3.2 X 2.48 m |
|
Broker: SUTTON GROUP - SUMMIT REALTY INC.MLS®#: W13150034
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type