
Menu
1005 Dundas Street E 256, Oakville, ON L6H 8C7



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$2,700
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Welcome to The Wilmot Condos, a newly built residence ideally situated at Dundas St. E. & Eighth Line in Oakville's thriving Uptown Core. This desirable north-west facing suite offers 2 bedrooms, 2 bathrooms, and approximately 832 sq. ft. of thoughtfully designed living space, plus a private 95 sq. ft. balcony. Enjoy the convenience of being surrounded by schools, parks, shopping, dining, and everyday amenities while experiencing the perfect balance of urban convenience and suburban comfort. Commuters will appreciate quick access to Hwy 403, the QEW, Oakville Transit, and nearby GO service, with downtown Toronto approximately 35 minutes away. Residents enjoy premium building amenities including 24-hour concierge service and integrated smart-home technology.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Heat Pump |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | East West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Flat) | 2.48 X 3.38 m |
|
| Laundry (Flat) | 0 X 0 m | |
| Kitchen (Flat) | 3.23 X 2.04 m |
|
| Dining Room (Flat) | 3.62 X 3.38 m |
|
| Living Room (Flat) | 3.62 X 3.38 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 3.26 X 2.86 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE PINNACLE REAL ESTATEMLS®#: W13159598
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type