
Menu
125 Sixteen Mile Drive, Oakville, ON L6M 0T7



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
4 bath
4parking
sqft *
Leased
List Price:
$5,300
Leased Price:
$5,050
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Absolutely stunning! Executive upgraded Mattamy's snowberry model in most desirable east preserve community. double door entry to a popular layout w/9Ft smooth ceiling, hardwood on main floor & pot lights throughout. Oak Staircase w/iron spindles. Spacious liv room w/fireplace. Sun-filled family room w/fireplace & walk-out to the balcony. Modern kitchen with tall cabinets, granite counter & centre Island. Breakfast area with walk-out to Deck. Across From Huge Park.Absolutely Stunning! Executive Upgraded Mattamy's Snowberry Model In Most Desirable East Preserve Community. Dbl Door Entry To A Popular Layout W/9Ft Smooth Ceiling, Hrwd On Main Flr & Pot Lights T-Out* Oak Staircase W/Iron Spindles. Spacious Liv Rm W/Fireplace. Sun-Filled Fam Rm W/Fireplace & W/Out To Balcony. Modern Kitchen W/Tall Cabinets, Granite Counter & Cntr Island. Brkf Area W/ W/O To Deck. Close to schools, shopping, transportation and hospital.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 4 (Second) | 11.32 X 10.5 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 10.33 X 10 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 11.02 X 10 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 15.02 X 15.02 m |
|
| Family Room (Second) | 19.49 X 18.17 m |
|
| Breakfast (Main) | 15.15 X 10 m |
|
| Kitchen (Main) | 13.19 X 10 m |
|
| Dining Room (Main) | 14.01 X 12.05 m |
|
| Living Room (Main) | 17.52 X 14.01 m |
|
Broker: SAM MCDADI REAL ESTATE INC.MLS®#: W12057816
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type