
Menu
127 Orchardcroft Road, Oakville, ON L6H 0M5



Login Required
Create an account or to view all Images.
3 bed
4 bath
2parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$3,650
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Stunning 2 Storey Town, In Oakville's Popular Preserve Community ! Impressive Curb Appeal, Drive & Walkway Prof Hardscaped, Cov'd Front Porch, 3 Beds, 3+1 Baths, Bright, Spacious & Immaculate & Upgraded. Mf Open Conc, 9 Ft Flat Ceil's, Potlights, Gar Entry, Kitchen W/Breakfast Bar, Quartz, Subway Tile Backsplash, Ss App's, Dining Rm, Upgraded Chandelier, Pendants, W-O To Prof. Hardscaped Back Yd. Princ Bed, 4 Pc Ens, W-I Shower, W-I Closet, Main Bath, 2,3 Beds. Fully Fin Basement With 4 Pc Bath, Rec Rm With Built-In Cabinets, Laundry, Storage. Conven Gar Access Frm Bk Yard. Loc Top-Rated Schools, Close To Pond, Parks & Conven Access To Amenities, Shopping, Restaurants, Sixteen Mile Sports Complex, Hospital.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | "In Area" |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Recreation (Basement) | 5.03 X 4.32 m | |
| Bedroom 3 (Second) | 3.56 X 3.45 m | |
| Bedroom 2 (Second) | 3.66 X 2.92 m | |
| Primary Bedroom (Second) | 4.44 X 3.38 m |
|
| Dining Room (Main) | 2.72 X 2.54 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.71 X 2.57 m |
|
| Living Room (Main) | 5.18 X 3.35 m |
|
| Laundry (Basement) | 0 X 0 m |
Broker: RE/MAX REALTRON REALTY INC.MLS®#: W13165496
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type