
Menu
1402 Lakeport Crescent, Oakville, ON L6H 3S1



Login Required
Create an account or to view all Images.
4 bed
4 bath
2parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$3,900
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Great Space in This 4 Bedroom & 4 Bath Corner Unit Townhouse in Convenient Joshua Meadows Community! Spacious Kitchen Boasts Centre Island with Breakfast Bar, Granite Countertops, Sleek Tile Backsplash, Stainless Steel Appliances & Bright Breakfast Area with Large Window & W/O to Large Balcony. Generous Open Concept Living & Dining Room with Lovely Feature Wall & Large Windows. Convenient Main Level Laundry Room & 2pc Powder Room Complete the Main Level. 3 Bedrooms & 2 Full Baths on 3rd Level. Generous Primary Bedroom Features Walk-in Closet & 3pc Ensuite. Modern 4pc Main Bath with Double Vanity & Large Shower. Covered Porch Entry to Large Foyer Leading to Finished Ground Level Boasting Beautiful Guest Suite with Full 3pc Bath & 4th Bedroom with Large Windows! 2,159 Sq.Ft. (per MPAC) of Above-Ground Living Space on 3 Finished Levels. Large Windows Thruout the Home Providing Loads of Natural Light! 2 Car Garage with EV Charger!! Fabulous Location in Oakville's Growing Joshua Meadows Community within Walking Distance to New Harvest Oak PS and Just Minutes to the Uptown Core with Shopping, Restaurants & Many More Amenities... Plus Quick & Convenient Access to Public Transit & Hwys 407 & 403/QEW!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | "Laundry Room" |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 4 (Third) | 2.74 X 3.04 m |
|
| Bedroom 3 (Third) | 3.04 X 3.04 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 4.45 X 3.77 m |
|
| Dining Room (Main) | 5.82 X 3.99 m |
|
| Breakfast (Main) | 2.74 X 3.35 m |
|
| Living Room (Main) | 5.82 X 3.99 m |
|
| Bedroom 4 (Ground) | 3.35 X 3.99 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.32 X 3.72 m |
|
Broker: REAL ONE REALTY INC.MLS®#: W13142288
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type