
Menu
142 Culp Trail, Oakville, ON L6M 0W2



Login Required
Create an account or to view all Images.
4 bed
3 bath
3parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$1,418,000
Listed on Apr 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Stylish 4-bedroom detached home in Oakville's exciting Uptown Core, nestled on a quiet street. Featuring a solid brick and stone façade, this home welcomes you with a soaring two-story foyer and an exceptional open concept layout. Enjoy extensive upgrades throughout, including hardwood floors, an elegant oak staircase and large windows that flood the space with natural light. The chef's kitchen boasts a center island and breakfast area, perfect for everyday living and entertaining. Convenient second-floor laundry adds practicality, while the covered porch and fully fenced backyard provide great outdoor space. Ideally located close to great schools, shopping, transit and parks.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Fireplace | 1 |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 4 (Second) | 3.35 X 3 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3.35 X 3.35 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.15 X 3.05 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 4.17 X 3.76 m |
|
| Family Room (Main) | 5.8 X 3.97 m |
|
| Kitchen (Main) | 4.47 X 4.27 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.56 X 3.97 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE REAL ESTATE SERVICES LTD.MLS®#: W13039674
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type