
Menu
217 Huguenot Road, Oakville, ON L6H 0L6



Login Required
Create an account or to view all Images.
4 bed
3 bath
2parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$3,500
Listed on Apr 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Welcome to this stylish freehold townhome in the highly sought-after Trafalgar Landing community, offering approximately 2,026 sq ft of thoughtfully designed living space. With 3 spacious bedrooms and 2.5 bathrooms, this home combines comfort, function, and location just minutes from the Uptown Core, hospital, major highways, shopping, and everyday conveniences.Step inside to 9' ceilings, new foyer tile, and a striking staircase with iron pickets that sets the tone for the home's elegant design. The bright family room walks out to a finished, private backyard-perfect for summer evenings, morning coffee, or hosting friends and family. Separate living and dining rooms create ideal spaces for entertaining, while the modern kitchen features granite countertops, a large island, and a walk-out to the deck.Upstairs, the spacious primary retreat offers a luxurious 5-piece ensuite and beautifully remodeled closets, while convenient upper-level laundry makes everyday living easy. Recent updates including a brand new furnace and AC, finished driveway, and private backyard add comfort and peace of mind.A perfect blend of style, space, and location in one of Oakville's most desirable family communities.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | None |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Family Room (Lower) | 4.7 X 3.17 m |
|
| Bedroom 3 (Upper) | 3.48 X 2.72 m |
|
| Bedroom 2 (Upper) | 2.6 X 2.9 m |
|
| Primary Bedroom (Upper) | 4.21 X 3.04 m |
|
| Den (Main) | 2.74 X 2.43 m |
|
| Kitchen (Main) | 4.69 X 3.65 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.68 X 3.02 m |
|
| Living Room (Main) | 4.69 X 4.41 m |
|
Broker: RARE REAL ESTATEMLS®#: W12921918
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type