
Menu
222 Harold Dent Trail, Oakville, ON L6M 1S2



Login Required
Create an account or to view all Images.
4 bed
4 bath
2parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$3,500
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Beautiful Newer Modern 4 Bedroom Townhouse W/Attached Double Car Garage. Over 2,100 Sf Of Living Space. Open Chef Kitchen W/Crown Molding Thru Out Both Kitchen & Dining Room, Quartz Counter Top, Breakfast Island W/Sittings, Large Walk-In Pantry. Walkout To Balcony On 2nd Floor From Kitchen&Dinning Room. Master Bedroom W/Walk-In Closet, En-Suite, Large Windows. Ground Floor In-Law Suite W/En-Suite 4 Pcs Washroom & Large Walk-In Closet.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Water | No |
| Garage | Built-In |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | "Laundry Room" |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Third) | 3.17 X 2.64 m |
|
| Bedroom 4 (Third) | 2.84 X 2.79 m |
|
| Bedroom 3 (Third) | 3.51 X 2.84 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 4.17 X 4.06 m |
|
| Powder Room (Second) | 1.98 X 1.32 m |
|
| Laundry (Second) | 1.98 X 1.32 m |
|
| Kitchen (Second) | 3.96 X 2.64 m |
|
| Dining Room (Second) | 4.11 X 3.15 m |
|
| Bedroom (Ground) | 4.6 X 3.15 m |
|
Broker: REAL ONE REALTY INC.MLS®#: W13149280
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type