
Menu
3024 George Savage Avenue, Oakville, ON L6M 4M2



Login Required
Create an account or to view all Images.
3 bed
4 bath
2parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$3,800
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Prestigious Location With Beautiful Pond View, Executive Corner Town 3 Bedrooms , 4 Bathrooms, Double Car, Garage Entry with singledrive, Finished Hardwood On Main Floor Living, Kitchen, Dining and Family Areas, Stained Oak Stairs, Oak Railings, Upgraded Bright Kitchen W/ QuartzCountertop, Undermount sink, Gorgeous Backsplash, Large Breakfast Bar, Spacious Pantry and Convenient Butler/Servers Area. W/O To Large PatioWith Gas & Water Line, Ground Floor Open And Bright Area Good For Home Office/Living Room or have it enclosed for a 4th bedroom. Spacious PrimaryBedroom with 4 Pc En-suite with Quartz Counters Separate Glass Shower and Deep Soaker Tub. 2 walkout terraces. All This Steps Away From Pond,Walking Paths, School, Park, Restaurants And Shopping . Minutes to Hwy's, Hospital, Public Transit, and Grocery stores. Property is less than 5 yearsold and very well maintained!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Water | Yes |
| Garage | Built-In |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | "Laundry Room" |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Third) | 0 X 0 m |
|
| Bathroom (Third) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 3 (Third) | 2.77 X 3.07 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 2.86 X 3.23 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 3.35 X 4.45 m |
|
| Breakfast (Second) | 3.04 X 3.87 m |
|
| Kitchen (Second) | 2.71 X 5.54 m |
|
| Living Room (Second) | 5.76 X 4.6 m |
|
| Dining Room (Second) | 3.04 X 4.87 m |
|
| Laundry (Main) | 0 X 0 m |
|
| Bathroom (Main) | 0 X 0 m |
|
| Family Room (Main) | 2.86 X 4.6 m |
|
Broker: UNIONE GROUP INC.MLS®#: W13209832
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type