
Menu
3028 William Cutmore Boulevard Basement, Oakville, ON L6H 7W8



Login Required
Create an account or to view all Images.
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$1,900
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Experience refined living in this beautifully updated two bedroom basement suite located in the highly desirable Joshua Creek community. Featuring a private entrance and your own in suite laundry, this home offers both comfort and independence. Thoughtfully designed with modern finishes and a clean contemporary feel, it provides a welcoming space in one of Oakville's most sought after neighbourhoods. Ideal for those seeking a stylish and private place to call home.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Water | No |
| Garage | Attached |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | "In-Suite Laundry" |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Foyer (Basement) | 6.69 X 5.84 m | |
| Kitchen (Basement) | 12.63 X 8.1 m |
|
| Living Room (Basement) | 10.73 X 11.12 m |
|
| Bedroom 2 (Basement) | 11.35 X 7.91 m | |
| Bedroom (Basement) | 11.84 X 7.91 m |
Broker: ROYAL LEPAGE SIGNATURE REALTYMLS®#: W13061674
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type