
Menu
3035 Bramall Gardens, Oakville, ON L6H 7G1



Login Required
Create an account or to view all Images.
5 bed
3 bath
2parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$3,999
Listed on Apr 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Welcome to Mattamys Upper Joshua Creek! This beautiful 1,872 sqft end unit townhouse is located in a vibrant, family-friendly neighbourhood. Featuring 4 bedrooms and 3 bathrooms, this home offers modern living with elegant finishes and thoughtful upgrades. Main floor features an open-concept layout with wide plank hardwood flooring, a bright & spacious great room with a striking black marble electric fireplace, and a sleek gourmet kitchen equipped with matte black cabinetry, quartz countertops, a large island & patio door walkout to the backyard. The upper level features a luxurious primary bedroom with a walk-in closet and spa-like ensuite with a glass shower and quartz double vanities. Three additional bedrooms, two with walk-in closets, share a modern main bath. Bathrooms include floor-to-ceiling tiles and premium fixtures, dedicated laundry area and custom built-ins add practicality & style.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 4 (Second) | 2.9 X 3.35 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3.15 X 3.71 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.51 X 3.96 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 3.51 X 3.96 m |
|
| Office (Main) | 1.8 X 1.2 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.2 X 4.72 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.56 X 3.05 m |
|
| Great Room (Main) | 3.56 X 4.27 m |
|
Broker: HOMELIFE FRONTIER REALTY INC.MLS®#: W12926724
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type