
Menu
3053 Preserve Drive, Oakville, ON L6M 0W7



Login Required
Create an account or to view all Images.
4 bed
3 bath
2parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$1,038,888
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Located in one of the Oakville's most desirable and family-friendly communities, this beautifully maintained 3+1 bedroom, 3 bathroom home offers the perfect blend of comfort, functionality, and lifestyle convenience. Featuring an expansive double garage and a grand hardwood living and dining area filled with natural light, the open-concept layout is ideal for both everyday living and entertaining. Walk out from the main living space to a private balcony, creating the perfect indoor-outdoor flow. The spacious primary retreat features a walk-out balcony, a large walk-in closet, and a luxurious 4-piece ensuite bath designed for comfort and relaxation. Ideally situated just minutes from the newly expanded Sixteen Mile Sports Complex and the new Oakville Public Library branch, offers incredible world class recreational and community amenities for families. Oakville is widely recognized for having some of the top-ranked schools in Ontario, making this an exceptional location for families. Enjoy unmatched convenience with parks, top schools, hospital, highways, fitness centre, restaurants and surrounded by convenient beauty, wellness, and lifestyle services. A fantastic opportunity to own in one of Oakville's most sought-after neighbourhoods.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 3 (Third) | 2.77 X 2.93 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 2.92 X 2.74 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 4.27 X 3.08 m |
|
| Breakfast (Second) | 4.27 X 5.51 m |
|
| Kitchen (Second) | 4.27 X 5.52 m |
|
| Living Room (Second) | 3.99 X 5.51 m |
|
| Family Room (Main) | 3.66 X 2.74 m |
|
Broker: THE AGENCYMLS®#: W13109980
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type